Aktualności

Marek Modzelewski - Portret Autora


Do historii polskiej literatury przeszło niemało osób, które z wykształcenia były lekarzami. Do najpopularniejszej z nich należy zapewne Tadeusz Boy-Żeleński. Do tej właśnie tradycji literackiej wpisuje się współczesny dramatopisarz Marek Modzelewski.
Modzelewski pochodzi z lekarskiej rodziny. Jego matka jest stomatolożką, on sam zaś specjalistą w zakresie radiologii i diagnostyki obrazowej. Jednakże jego związki z teatrem sięgają jeszcze radomskiego liceum, gdzie współtworzył szkolny kabaret. Po studiach pisał scenariusze, skecze i piosenki, głównie dla radomskiej teatralno-kabaretowej grupy Kabaret Imienia Romana, którą założył wraz z aktorami radomskiego teatru. Od wielu lat łączy pracę lekarza z pisaniem tekstów, za które był wielokrotnie nagradzany. Modzelewski ma na swoim koncie nagrody takie jak: Grand Prix wałbrzyskiego Przeglądu Aktorskich Spektakli Kabaretowych, Grand Prix na Biesiadach Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim, Nagrodę Publiczności za sztukę Zabij mnie w drugiej edycji festiwalu dramaturgii współczesnej Radom Odważny, etc… Z racji swojego kabaretowego zaplecza jest autorem głównie komedii, lecz nie tylko, czego dowodem jest jego najnowsza, wysoko oceniana sztuka Inteligenci.
Inteligenci to dramat przedstawiający na pozór szczęśliwą, poukładaną i liberalną rodzinę. Ale jak każda rodzina, ta także ma trupa w szafie. Marek Modzelewski za pomocą zaledwie czterech bohaterów zdołał pokazać największe demony polskiego społeczeństwa, takie jak: nietolerancja, zamknięcie na dialog, zatwardziałe tkwienie we własnych poglądach, przylepianie etykiet wszystkiemu i wszystkim oraz nieszczerość związkową. Modzelewski niemalże jak Tennessee Williams w mikro-skali jednej rodziny opowiada o tym co osobiste, prywatne, a zatem także uniwersalne, a jednocześnie porusza problematykę społeczną, ogólną i aktualną z perspektywy kulturoznawczej i socjologicznej. W obliczu takich umiejętności dramatopisarskich oraz ambicji, nie dziwi, że jednym z ulubionych autorów Modzelewskiego jest Anton Czechow, który przecież w bardzo podobny sposób konstruował swoje sztuki.
Marek Modzelewski napisał świetny tekst. Aktualny, opisujący polską rzeczywistość najlepiej, jak się da, a zarazem przełamany lekkim dowcipem, który uprzystępnia odbiór. Reżyser inscenizacji, Wojciech Malajkat, w doskonały sposób zachował wszystkie najbardziej wartościowe cechy sztuki, a jednocześnie uwypuklił najbardziej imponujące umiejętności wyśmienitej obsady.
Gorąco zachęcamy do obejrzenia inscenizacji Inteligentów Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata, żeby przekonać się, jak wygląda wyśmienity dramat współczesny na deskach teatru!
Aktualności
Wesele w teatrze – kup bilet na komedię roku!
08.04.2024
Jeśli szukasz wyjątkowego spektaklu, który połączy w sobie doskonałe aktorstwo, wciągającą fabułę i niezapomniane emocje, to "Wstyd" w reżyserii Wojciecha Malajkata jest idealnym wyborem dla Ciebie!
Międzynarodowy Dzień Teatru to także święto Spektaklove
25.03.2024
27 marca obchodzimy wyjątkowe święto sztuki, które łączy nas wszystkich – to Międzynarodowy Dzień Teatru! Moment, gdy oddajemy hołd tej magicznej formie wyrazu, która inspiruje, porusza i jednoczy ludzi na całym świecie.
"Imię", czyli plejada gwiazd na scenie już przez 10 sezonów teatralnych!
13.03.2024
Ta sztuka świętuje swoje jubileuszowe dziesięciolecie i wciąż zachwyca publiczność swoją głębią i emocjonalnym ładunkiem. To historia pełna humoru, ale zmusza do refleksji.
Bartłomiej Topa na topie!
06.03.2024
Bartłomiej Topa to nie tylko znany z ekranu aktor, ale także mistrz swojego fachu na scenie teatralnej. Jego talent i wszechstronność sprawiają, że zawsze przyciąga uwagę widzów, niezależnie od tego, czy występuje w filmie czy na deskach teatru.
Piotr Polk i jego „żONa”
27.02.2024
Wyjątkowa okazja! Na scenie Spektaklove niezwykły aktor, który zdobył serca widzów swoim niepowtarzalnym urokiem! Chodzi oczywiście o samego Piotra Polka!
Dzień Kobiet w teatrze - świętuj ze Spektaklove!
21.02.2024
Dzień Kobiet to nie tylko czas hołdu dla kobiecych osiągnięć, ale także moment na celebrację sztuki i emocji, które oferuje teatr. Z tej okazji warto spędzić czas wyjątkowo, bo w teatrze czeka na Ciebie nasz bogaty repertuar spektakli pełnych humoru, emocji i refleksji.
Kilka powodów, by pokochać #Spektaklove!
14.02.2024
Spędź wyjątkowe chwile spędzone na teatralnej sali. Dołącz do Spektaklove i bądź częścią niezapomnianych wydarzeń. Odkryj kilka powodów, dla których warto wybrać się na spektakle z naszego repertuaru.
Nowy rok w teatrze pełen emocji!
19.12.2023
Rozpoczynając nowy rok, nie ma lepszego momentu na zaplanowanie swojej kulturalnej agendy. Nasze spektakle obfitują w niezapomniane przeżycia i emocje. Dlatego warto zastanowić się nad swoim kulturalnym kalendarzem już teraz!
Prezent mikołajkowy, czyli bilet do teatru
21.11.2023
Gdy nadchodzi magiczny czas Mikołajek, poszukiwanie wyjątkowych prezentów staje się priorytetem. Zamiast tradycyjnych upominków, warto rozważyć coś niezwykłego i emocjonującego – bilet do teatru. To nie tylko prezent, ale także niezapomniane przeżycie dla bliskiej osoby.
Krakowskie Teatry Świętują Sylwestra: 'Ludzie Inteligentni' i 'Dobrze się kłamie' Zakończą Rok z Humorem!
08.11.2023
Kraków, zimowa stolica polskiej kultury, zaprasza na teatralną ucztę w Sylwestra 2023 roku. Dwa spektakle, które zawładnęły sercami widzów w całej Polsce, "Ludzie Inteligentni" i "Dobrze się kłamie", zagoszczą na scenach dwóch prestiżowych miejsc: Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz ICE Kraków Congress Centre

Jesień w teatrze, czyli sezon pełen emocji i śmiechu

07.11.2023
Jesień to czas, gdy teatry na całym świecie otwierają swoje drzwi dla miłośników sztuki. Sezon teatralny o tej porze roku obfituje w spektakle, które przyciągają zarówno stałych bywalców, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z teatrem.
Którym partnerem jesteś? Thomas, David czy Alexandre?
27.10.2023
Spektakl doskonale wyreżyserowany przez Olafa Lubaszenkę Bliscy przyjaciele, kumple i przyjaciółki prowadzą rozmowy na temat swoich sercowych rozterek, wątpliwości i podjętych, często pochopnych, decyzji. Omawiane są także kwestie zdrad, prób niewierności i podejrzeń o zdradę
czytaj więcej