Aktualności

Marek Modzelewski - Portret Autora


Do historii polskiej literatury przeszło niemało osób, które z wykształcenia były lekarzami. Do najpopularniejszej z nich należy zapewne Tadeusz Boy-Żeleński. Do tej właśnie tradycji literackiej wpisuje się współczesny dramatopisarz Marek Modzelewski.
Modzelewski pochodzi z lekarskiej rodziny. Jego matka jest stomatolożką, on sam zaś specjalistą w zakresie radiologii i diagnostyki obrazowej. Jednakże jego związki z teatrem sięgają jeszcze radomskiego liceum, gdzie współtworzył szkolny kabaret. Po studiach pisał scenariusze, skecze i piosenki, głównie dla radomskiej teatralno-kabaretowej grupy Kabaret Imienia Romana, którą założył wraz z aktorami radomskiego teatru. Od wielu lat łączy pracę lekarza z pisaniem tekstów, za które był wielokrotnie nagradzany. Modzelewski ma na swoim koncie nagrody takie jak: Grand Prix wałbrzyskiego Przeglądu Aktorskich Spektakli Kabaretowych, Grand Prix na Biesiadach Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim, Nagrodę Publiczności za sztukę Zabij mnie w drugiej edycji festiwalu dramaturgii współczesnej Radom Odważny, etc… Z racji swojego kabaretowego zaplecza jest autorem głównie komedii, lecz nie tylko, czego dowodem jest jego najnowsza, wysoko oceniana sztuka Inteligenci.
Inteligenci to dramat przedstawiający na pozór szczęśliwą, poukładaną i liberalną rodzinę. Ale jak każda rodzina, ta także ma trupa w szafie. Marek Modzelewski za pomocą zaledwie czterech bohaterów zdołał pokazać największe demony polskiego społeczeństwa, takie jak: nietolerancja, zamknięcie na dialog, zatwardziałe tkwienie we własnych poglądach, przylepianie etykiet wszystkiemu i wszystkim oraz nieszczerość związkową. Modzelewski niemalże jak Tennessee Williams w mikro-skali jednej rodziny opowiada o tym co osobiste, prywatne, a zatem także uniwersalne, a jednocześnie porusza problematykę społeczną, ogólną i aktualną z perspektywy kulturoznawczej i socjologicznej. W obliczu takich umiejętności dramatopisarskich oraz ambicji, nie dziwi, że jednym z ulubionych autorów Modzelewskiego jest Anton Czechow, który przecież w bardzo podobny sposób konstruował swoje sztuki.
Marek Modzelewski napisał świetny tekst. Aktualny, opisujący polską rzeczywistość najlepiej, jak się da, a zarazem przełamany lekkim dowcipem, który uprzystępnia odbiór. Reżyser inscenizacji, Wojciech Malajkat, w doskonały sposób zachował wszystkie najbardziej wartościowe cechy sztuki, a jednocześnie uwypuklił najbardziej imponujące umiejętności wyśmienitej obsady.
Gorąco zachęcamy do obejrzenia inscenizacji Inteligentów Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata, żeby przekonać się, jak wygląda wyśmienity dramat współczesny na deskach teatru!
Aktualności
3, 2, 1… właśnie wystartował nasz kulturalny BLACK WEEKEND ?
25.11.2022
Drodzy widzowie, specjalnie dla Was z okazji Black Weekend przygotowaliśmy specjalny kod rabatowy!
Sylwestrowy wieczór na Scenie Spektaklove
05.11.2022
Zapraszamy na scenę Spektaklove w Małej Warszawie na wyjątkowy wieczór sylwestrowy! W repertuarze jeden z najlepszych spektakli tego sezonu - prapremiera sztuki "żONa" w reżyserii Adama Sajnuka. Przestrzeń Małej Warszawy jest wyjątkowa, a co za tym idzie – wieczór tam spędzony również taki będzie.
Obsady spektakli granych w listopadzie oraz grudniu 2022
05.11.2022
Ogłaszamy obsady spektakli, które zagramy w listopadzie oraz grudniu 2022 w Małej Warszawie. Zapraszamy na widownię Spektaklove.
Zarezerwuj swój bilet już dziś!
Premiera spektaklu "żONa"
28.10.2022
Wielki aplauz dla wszystkich twórców! Sztuka francuskiej autorki śmieszy do łez, ale też skłania do dyskusji. To komedia o hipokryzji miłości i tolerancji. Premiera spektaklu już za nami.
Premiera spektaklu "żONa" coraz bliżej
20.10.2022
Do premiery pozostał tylko tydzień! Będzie się działo! Co o swojej relacji mówią główni bohaterowie sztuki? Posłuchajcie sami!
Dzień Dobry TVN & Agata Kulesza i "Krótka piłka"
20.10.2022
W weekend gościliśmy DD TVN! Jaka jest Agata Kulesza? Mamy odpowiedź.
żONa, czyli najbliższa premiera sezonu.
21.09.2022
Sztuka francuskiej autorki śmieszy do łez, ale też skłania do dyskusji. Reżyser Adam Sajnuk umiejętnie wydobywa ironię losu polityka wystawionego na próbę, a czwórka znakomitych aktorów gra brawurowo i improwizuje, kreując wiarygodne postaci tej komedii o hipokryzji miłości i tolerancji.
Wyjazdy Spektaklove
22.08.2022
Teatr dzieje się tu i teraz. Na tym polega jego wyjątkowość. Jest to jego siła, ale też słabość. Bowiem, żeby móc zobaczyć spektakl jakiegoś teatru w Polsce, trzeba pojechać do jego siedziby, co nie zawsze jest takie proste i wygodne. Sprawdźcie w jakich miastach zagościmy z naszymi spektaklami.
Spektaklove na 25 Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach
15.08.2022
tym roku odbywa się już 25 edycja Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach! Imprezy, dzięki której najzdolniejsi oraz najbardziej rozpoznawalni artyści sceniczni i filmowi w Polsce spotykają się razem i uczestniczą w szeregu interesujących wydarzeń artystycznych i edukacyjnych.
Nasi producenci - Tito Productions
13.07.2022
Jak powszechnie wiadomo, teatr tworzą ludzie — publiczność oraz aktorzy. Ale tak naprawdę całość jest nieco bardziej skomplikowana. Aby aktorzy wiedzieli, co mają grać oraz żeby publiczność miała co oglądać, musi wcześniej zadziałać dużo czynników. Zapewne dlatego instytucje teatralne są tak duże powierzchniowo i przede wszystkim kadrowo.
Marek Modzelewski - Portret Autora
12.07.2022
Do historii polskiej literatury przeszło niemało osób, które z wykształcenia były lekarzami. Do najpopularniejszej z nich należy zapewne Tadeusz Boy-Żeleński. Do tej właśnie tradycji literackiej wpisuje się współczesny dramatopisarz Marek Modzelewski.
Agata Kulesza, czyli aktorka idealna
10.07.2022
W teatrze najważniejsze jest aktorstwo. W końcu to aktorzy i ich sceniczne kreacje wywołują w publiczności te wszystkie wspaniałe, niecodzienne, a czasem nawet niezapomniane emocje. Salwy śmiechu, bądź łzy wzruszenia. Doskonale to wiemy, dlatego w Spektaklove grają wyłącznie najwybitniejsi mistrzowie fachu aktorskiego! Wśród nich jest niezaprzeczalna gwiazda polskiego kina i teatru Agata Kulesza.
czytaj więcej

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z naszym repertuarem,
nowościami i ofertami specjalnymi!

Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych.
Zgadzam się na otrzymywanie pocztą elektroniczną na podany powyżej adres e-mail Newslettera spektaklove oraz innych publikacji i informacji zawierających reklamy zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U. nr 144 poz. 1204).